Camp Schedule

  • 1

    Day 1

    • 10:30 AM CST - Welcome to Camp! Opening Meeting

    • 10:45 AM CST - 2020 Camp Warm-Up

    • 11:30 Intermediate-Advanced Hip Hop with Cierra Meyer-Berg

    • 11:30 Advanced - Elite Hip Hop with Jade Whaley

    • 11:30 Beginner-Intermediate Jazz with Alli Mackner

    • 11:30 Intermediate-Advanced Jazz with Jenna Rathbun

    • 11:30 Advance-Elite Jazz with Jordan Fleek

    • 12:30 Beginner-Intermediate Contemporary with Cierra Meyer-Berg

    • 12:30 Pirouette Technique with Ali Geraets and Adina Belanger

    • 12:30 Advanced-Elite Contemporary with Shelby Feddema

    • 12:30 Advanced -Elite Turns and Combos with Kristin Biwan

    • 2:30 Yoga with Bridget Schumacher

    • 3:30 Beginner-Intermediate Kick with Sarah Jakovleski

    • 3:30 Intermediate - Advanced Kick with Brooke Erickson

    • 3:30 Advanced-Elite Kick with Alli Mackner

    • 3:30 Beginner-Intermediate Musical Theatre with Carly Huyber

    • 3:30 Intermediate-Advanced Musical Theatre with Abby Kisch

    • 3:30 Advanced-Elite Musical Theatre with Arista Metz

    • 4:30 PM Master Class with Hayden Frederick Contemporary Fusion from Broadway Dance Center

    • 6:00 Kicks, Leaps, Turns, Toe Touches Contest - Refresh page to Watch contest

  • 2

    Day 2

    • 10:30 Morning Warmup with Ali Geraets and Adina Belanger

    • 11:30 Beginner-Intermediate Jazz with Sharaia Goble

    • 11:30 Intermediate-Advanced Jazz with Sarah Jakovleski

    • 11:30 Advanced-Elite Jazz with Kayla Tanberg

    • 11:30 Beginner-Intermediate Pom with Alli Mackner

    • 11:30 Intermediate-Advanced Pom with Jenna Rathbun

    • 11:30 Advanced-Elite Pom with Kallie Miller

    • 12:30 Beginner-Intermediate Kick Technique with Cindy Clough and Ali Geraets

    • 12:30 Beginner-Intermediate Lyrical with Etta Winje

    • 12:30 Intermediate-Advanced Lyrical with Sarah Jakovleski

    • 12:30 Advanced-Elite Lyrical with Arista Metz

    • 12:30 Advanced-Elite Kick Combos with Jenna Rathbun

    • 1:30 Q & A with Kristen Patterson Terry

    • 2:30 Beginner-Intermediate Ballet with Deanna Mcbrearty

    • 2:30 Intermediate-Advanced Ballet with Deanna Mcbrearty

    • 3:30 Beginner-Intermediate Street Jazz with Abby Kisch

    • 3:30 Intermediate-Advanced Street Jazz with Mckenna Quandt

    • 3:30 Advanced-Elite Street Jazz with Ali Geraets and Adina Belanger

    • 3:30 Beginner-Intermediate Jump and Leap Lab with Arista Metz

    • 3:30 Advanced-Elite Jumps & Leap Lab with Brittney Schubert

    • 4:30 Master Class with Tara Memi former New York City Rockette

  • 3

    Day 3

    • 10:30 Morning Yoga Flow with Bridgt Schumacher

    • 11:30 Beginner-Intermediate Hip Hop with McKenna Quandt

    • 11:30 Intermediate-Advanced Hip Hop with Annie Lindberg

    • 11:30 Beginner-Intermediate Kick with Carly Huyber

    • 11:30 Intermediate-Advanced Kick with Sharaia Goble

    • 11:30 Advanced-Elite Kick with Beth Bowerman

    • 12:30 A La Seconde Technique with Ali Geraets and Adina Belanger

    • 12:30 Flexibility with Bridget Schumacher

    • 12:30 Advanced-Elite Hip Hop Stunts with Annie Lindberg

    • 12:30 Beginner-Intermediate Lyrical with Jordan Fleek

    • 12:30 Intermediate-Advanced Lyrical with Etta Winje

    • 12:30 Advanced-Elite Lyrical with Grace Gilbertson

    • 1:30 Be Unstoppable with Cindy Clough

    • 2:30 Beginner-Intermediate Ballet with Deanna Mcbrearty

    • 2:30 Intermediate-Advanced Ballet with Deanna Mcbrearty

    • 2:30 All Level Improv with Ali Geraets and Adina Belanger

    • 3:30 Beginner-Intermediate Contemporary with Mckenna Quandt

    • 3:30 Intermediate-Advanced Contemporary with Cierra Meyer-Berg

    • 3:30 Advanced-Elite Contemporary with Ali Geraets and Adina Belanger

    • 3:30 Beginner-Intermediate Jazz with Brittney Schubert

    • 3:30 Intermediate-Advanced Pom with Kallie Miller

    • 3:30 Advanced-Elite Jazz with Kristin Biwan

    • 4:30 Closing Session